Νέα

Αποκλεισμός στις λεπτομέρειες για Τσιτσιπά

Σε ένα ματς θρίλερ υψηλού επιπέδου με πολλές ανατροπές ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε από τον Denis Shapovalov στο super tie break και έχασε την ευκαιρία για πρόκριση στην οκτάδα του Miami Open.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες τον αγώνα και αποδίδοντας εξαιρετικά πήρε το πρώτο σετ με 6-4. Στη συνέχεια όμως έδειξε να επαναπαύεται και ο Καναδός Shapovalov το εκμεταλεύτηκε κερδίζοντας το δεύτερο σετ με 6-3. Το τελευταίο σετ εξελίχθηκε σε ένα πραγματικό θρίλερ με τους δύο αντιπάλους να φθάνουν στο 6-6 και στο ψυχοφθόρο super tie break. Εκεί ο Shapovalov πήρε το προβάδισμα με 3-0 αλλά ο Τσιτσιπάς κατάφερε να ισοφαρίσει σε 3-3. Στη συνέχεια όμως έχασε τους 4 επόμενους πόντους με συνέπεια το σετ και η νίκη να καταλήξει στα χέρια του 19χρονου Καναδού.

Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί τα καλύτερα στιγμιότυπα από τους χθεσινούς αγώνες μεταξύ των οποίων ο θρίαμβος του Bautista-Agut επί του Novak Djokovic.

Πηγή: miamiopen.com
Φωτογραφία Εξωφύλλου: Reuters