Νέα

Επική πρόκριση για Federer!

Άλλο ένα παιχνίδι-θρίλερ μας χάρισε ο «Βασιλιάς» που μετά το συγκλονιστικό φινάλε στον αγώνα του τρίτου γύρου απέναντι στον John Millman, κατάφερε να πάρει ακόμα μία πρόκριση στα πέντε σετ.

Αυτή τη φορά, αντίπαλός του ο Αμερικανός Tennys Sandgren, ο οποίος βρέθηκε ένα πόντο μακριά από τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του αλλά απώλεσε εφτά ευκαιρίες για να το επιτύχει. Ή καλύτερα ο Federer, κατάφερε να αποτρέψει εφτά match points, στο τέταρτο σετ και τελικά να κερδίσει τον αγώνα με 6-3, 2-6, 2-6, 7-6(8), 6-3.

Ασφαλώς η τύχη ήταν με το μέρος του «Βασιλιά», ο οποίος το παραδέχθηκε άλλωστε στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι.
Πλέον, ο 38χρονος Ελβετός περιμένει τον επόμενο αντίπαλό του στα ημιτελικά, εκεί που θα βρεθεί για 15η φορά στη καριέρα του.

Πηγή: ausopen.com
Φωτογραφία Εξωφύλλου: Getty Images

stratos chiotisΕπική πρόκριση για Federer!