Νέα

Επιστροφή από το μέλλον!

Επιστροφή από το μέλλον για τον Juan Martin Del Potro ο οποίος, 8 χρόνια μετά το θρίαμβό του στον τελικό του US Open απέναντι στον Roger Federer στο Arthur Ashe, επανέλαβε το κατόρθωμά του, κερδίζοντας αυτή τη φορά τον Ελβετό στα 4 σετ και «χάλασε» το ραντεβού για άλλο ένα ιστορικό «Fedal»!

Συγκινητικός για ακόμη μια βραδιά ο Αργεντινός ανέτρεψε όλα τα εις βάρος του προγνωστικά, επικράτησε του Roger Federer με 7-5, 3-6, 7-6 (8), 6-4 σε 2 ώρες και 50 λεπτά και έγινε ο πρώτος παίκτης που κέρδισε τον Ελβετό σε Grand Slam διοργάνωση το 2017, κάνοντας τους Αργεντινούς στις κερκίδες του Arthur Ashe να παραληρούν!

Σε μια επανάληψη του τελικού του 2009, όπου οι δυο τους είχαν βρεθεί αντιμέτωποι, με τον «delPo» να κερδίζει τον Federer για να αποτρέψει το ρεκόρ των 6 σερί τίτλων στο US Open που διεκδικούσε ο Ελβετός και να κατακτά τον μοναδικό Grand Slam τίτλο του μέχρι σήμερα, ο Αργεντινός είχε για άλλη μια φορά το κάτι παραπάνω στις κρίσιμες στιγμές.

Με εξαιρετικό σερβίς και forehand που έβγαζε «φωτιές» για άλλη μια βραδιά στο Arthur Ashe, o Del Potro κατάφερε να σβήσει 4 set point του Federer στο tie break του 3ου κρίσιμου σετ και να το κατακτήσει στο πρώτο δικό του set point! Στα δύο σετ που προηγήθηκαν, οι δυο τους κατέκτησαν από ένα, κάνοντας break στο 11ο game του 1ου σετ ο Αργεντινός και στο 4ο game του 2ου σετ ο Ελβετός.

Στο 3ο σετ ο Del Potro ήταν εκείνος που πήρε γρήγορο προβάδισμα με break, καθώς κέρδισε τα πρώτα 3 game και «ξέφυγε» με 3-0 και με 4-1, ο Ελβετός όμως αντέδρασε και ισοφάρισε σε 4-4. Στο tie break ο Federer προηγήθηκε με 6-4, με 7-6 και με 8-7 όμως δεν κατάφερε να κλείσει το σετ, σε αντίθεση με τον Del Potro ο οποίος στην πρώτη του ευκαιρία το ολοκλήρωσε με 10-8!

Στο 5ο σετ που έμελλε να είναι και το καθοριστικό, ο Del Potro έσπασε το σερβίς του Ελβετού  στο 5o game και σερβίροντας εξαιρετικά για το υπόλοιπο του παιχνιδιού δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Roger Federer, oολοκληρώνοντας τον αγώνα με το 48ο winner του!

Στον ημιτελικό ο Juan Martin del Potro θα αντιμετωπίσει τον Rafael Nadal ο οποίος επιβλήθηκε του Rublev στον άλλο προημιτελικό της ημέρας. Τη μοναδική φορά που συναντήθηκαν οι δυο τους στο US Open, στον ημιτελικό του 2009, ο Αργεντινός είχε κερδίσει τον Ισπανό  6-2, 6-2, 6-2!