Νέα

Η Sharapova επικράτησε της Wozniacki!

Η Maria Sharapova -πρώην Παγκόσμιο Νο 1- επικράτησε της περσινής πρωταθλήτριας, Caroline Wozniacki, και μετά από τρία χρόνια θα βρεθεί ξανά στον τέταρτο γύρο του Australian Open.

Η Sharapova βρίσκεται εδώ και καιρό σε εξαιρετική κατάσταση, κάτι που απέδειξε και σήμερα βγαίνοντας νικήτρια σ’αυτή την σκληρή μάχη με την Wozniacki στη Μελβούρνη με σκορ 6-4, 4-6, 6-3, σε 2 ώρες και 24 λεπτά συνολικού παιχνιδιού.

Στο τελευταίο και καθοριστικό σετ, οι δύο παίκτριες εξάντλησαν όλα τα ψυχικά αποθέματά τους με την Sharapova να έχει περισσότερες δυνάμεις και να συνεχίζει το επιθετικό της παιχνίδι, κυριαρχώντας της αντιπάλου της.

Η επόμενη αντίπαλος για την Sharapova είναι η Ashleigh Barty η οποία νίκησε προηγουμένως την Μαρία Σάκκαρη με 7-5, 6-1.