Νέα

Κακό παιχνίδι για Federer – νίκη για Nishikori!

Ο Nishikori που είχε δύο συνεχόμενες ήττες τον τελευταίο μήνα από τον Federer σε Σαγκάη και Παρίσι, κατάφερε να μην αφήσει αυτό να επηρεάσει την ψυχολογία του και να κερδίσει για 3η φορά συνολικά, στην 10η συνάντησή τους (3-7).

Αυτό το παιχνίδι ήταν ένα πολύ κακό ξεκίνημα για τον Ρότζερ Φέντερερ στο φετινό World Tour Finals όπου ηττήθηκε μόλις για 4η φορά, στην 16η πρεμιέρα του στο ATP Finals! Συνολικά ήταν η 14η ήττα του, σε 69 αναμετρήσεις (55-14).

Από την άλλη ο Nishikori δεν έκανε σπουδαίο ματς, ήταν όμως σαφώς πιο σταθερός ενώ, από ένα σημείο και μετά στο δεύτερο σετ, είχε την ψυχολογία και το σκορ με το μέρος του.Εκμεταλλεύτηκε όλες τις αδυναμίες του Federer και τον κέρδισε με 7-6 (4), 6-3, σε 1 ώρα και 28 λεπτά.

userEditorΚακό παιχνίδι για Federer – νίκη για Nishikori!