Νέα

«Κατέκτησε» το Estoril ο Στέφανος και συνεχίζει!!

Μετά από περίπου 2 ώρες σκληρού παιχνιδιού ο Έλληνας πρωταθλητής σήκωσε το κύπελλο του Estoril Open, λαμβάνοντας έτσι τον 3ο τίτλο για την ιστορία της καριέρας του. Ο Στέφανος κατατρόπωσε τον Pablo Cuevas με 6-3, 7-6 (4) και κατέκτησε τον τελικό του Πορτογαλικού τουρνουά για το 2019.

Παρ ‘ότι ο Pablo Cuevas δεν ήταν εύκολος αντίπαλος, ο Στέφανος έδειξε συγκεντρωμένος, πίστεψε στον εαυτό του και δεν ξέφυγε από τον στόχο του, με αποτέλεσμα να βγει νικητής. Ήταν ο 1ος τίτλος για τον Στέφανο Τσιτσιπά σε χωμάτινο έδαφος και 2ος για το 2019 και έπεται και συνέχεια, καθώς είναι μόλις 20 χρονών και δείχνει να αγωνίζεται συνεχώς για την βελτίωσή του.

Ως προτεραιότητα τώρα για το Στέφανο είναι το τουρνουά της Μαδρίτης, με τον Έλληνα πρωταθλητή να αγωνίζεται από τον 2ο γύρο, αφού στον 1ο έχει Bye. Πιο συγκεκριμένα, το ντεμπούτο του θα κάνει την Τρίτη στα διπλά του Mutua Madrid Open, όπου θα παίξει δίπλα στον Wesley Koolhof. Μαζί θα αντιμετωπίσουν τους Márton Fucsovics και Marco Cecchinato.

Πηγή:ATPtour.com,tennis.com
Φωτογραφία:atpstaff,atptour.com

elena kelli«Κατέκτησε» το Estoril ο Στέφανος και συνεχίζει!!