Νέα

Με Nadal στον ημιτελικό ο Τσιτσιπάς

Μπορεί ο Rafael Nadal να έφθασε στο φετινό Mutua Madrid Open χωρίς την ίδια κυριαρχία που έχει απολαύσει σε προηγούμενες περιόδους, αλλά με την απόδοση του αυτήν την εβδομάδα φαίνεται πως είναι κοντά στην εύρεση του επιπέδου που μας έχει συνηθίσει. Έπαιξε ένα από τα καλύτερα του παιχνίδια στο χθεσινό προημιτελικό στο Manolo Santana Stadium εναντίον του Stan Wawrinka (6-1, 6-2) για να πάρει την πρόκριση στους ημιτελικούς του ATP Masters 1000 στη Μαδρίτη σε μόλις 65 λεπτά.

«Η τελειότητα δεν υπάρχει, αλλά ήταν ένας από τους καλύτερους αγώνες για λίγο», είπε στα μικρόφωνα της Televisión Española μετά τον αγώνα. «Θα έλεγα ότι ήταν ο καλύτερος αγώνας μου στο χώμα αυτή τη σεζόν σε μια σημαντική στιγμή για μένα».

Στο πρώτο μισό της ώρας ο Nadal έδειξε πάλι στους οπαδούς της Μαδρίτης ότι είναι πολύ κοντά στο καλύτερό του. Το masterclass του Nadal κάλυψε κάθε πλευρά του παιχνιδιού, παίρνοντας το πρώτο σετ άνετα και στη συνέχεια έθεσε τις βάσεις για τη νίκη νούμερο 20 για φέτος (20-4).

Στο δεύτερο, ο Ισπανός κράτησε πατημένο το γκάζι, αν και συνάντησε κάποια αντίσταση στην άλλη πλευρά του φιλέ. Ο Wawrinka υπερασπίστηκε πέντε break points και στο έκτο παιχνίδι ο Nadal μετέτρεψε τελικά ένα για να πάρει το προβάδισμα (4-2). Μετά από ακόμα ένα break point ο αγώνας τελείωσε και ο Nadal βρισκόταν στο ημιτελικό.

Για το τρίτο διαδοχικό τουρνουά (Μόντε Κάρλο, Βαρκελώνη και Μαδρίτη) το νούμερο 2 της παγκόσμιας κατάταξης έχει φτάσει σε αυτόν τον γύρο, παρόλο που τόσο στο πρώτο ATP Masters 1000 στο χώμα όσο και στο Conde de Godo δεν κατάφερε να προχωρήσει περαιτέρω, χάνοντας από τους Fabio Fognini Dominic Thiem, αντίστοιχα.

Το 2019, στη Μαγιόρκα ισοφάρισε το ρεκόρ του Feliciano López με 17 συμμετοχές στην ισπανική πρωτεύουσα, που επίσης μοιράζεται τώρα το ρεκόρ με τον Fernando Verdasco. Και για ενδέκατη φορά, ο Nadal έφτασε στους ημιτελικούς, έναν γύρο όπου κατέχει ρεκόρ 8-2 στη Μαδρίτη. Τις μόνες φορές που απέτυχε να φτάσει στον τελικό ήταν το 2008 (έχασε από τον Simon) και το 2016 (έχασε από τον Andy Murray).

Αυτή τη φορά θα αντιμετωπίσει τον Στέφανο Τσιτσιπά, έναν παίκτη που έχει συναντήσει τρεις φορές πριν, στη Βαρκελώνη το 2018, το ATP Masters 1000 στον Καναδά και στο Αυστραλιανό Όπεν. Ο Ισπανός δεν έχει χάσει ούτε ένα σετ, αλλά ο Έλληνας θα έρχεται με φόρα μετά από τη νίκη του απέναντι στον υπερασπιστή πρωταθλητή του τουρνουά, Alexander Zverev.

Η σπουδαία σεζόν του Στέφανου Τσιτσιπά στο χώμα συνεχίζεται το 2019 στο Mutua Madrid Open. Το τελευταίο του θύμα στο τουρνουά (μετά τους Adrian Mannarino και Fernando Verdasco) ήταν ο περσινός κάτοχος του τίτλου Alexander Zverev, τον οποίο νίκησε σε τρία σετ στο στάδιο Arantxa Sánchez Vicario (7-5, 3-6, 6-2).

Η τελευταία σύγκρουση μεταξύ τους, πάλι σε προημιτελικό (αν και εκείνη τη φορά σε σκληρή επιφάνεια), έληξε με το ίδιο αποτέλεσμα με τον αγώνα της Παρασκευής. Νίκη για τον Τσιτσιπά, Νο 9 στο κόσμο απέναντι στον Γερμανό, Νο 4, πριν από λίγες μέρες στο Μόναχο.

Στο πρώτο σετ υπήρχαν ελάχιστα διαχωριστικά των δύο παικτών. Ο Τσιτσιπάς έψαχνε για ένα μέσο για να προχωρήσει στο σετ από την αρχή και κέρδισε τρεις φορές περισσότερες πιθανότητες να σπάσει στο πρώτο παιχνίδι του αγώνα. Έπρεπε να περιμένει έως ότου ήταν 6-5 για να πάρει τελικά την ευκαιρία του, και ένα παιχνίδι αργότερα, το σετ. Δεν υπήρχε έλλειψη ενθουσιασμού ούτε στο δεύτερο σετ. Δεν υπήρχαν σημεία διακοπής μέχρι εκείνο που ο Zverev μετέτρεψε για να το κάνει 5-3 πριν ισοπεδώσει την ισοπαλία.

Δεν ήταν πολύ καιρό πριν ο Γερμανός είχε την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα για την πρόκριση στον ημιτελικό, με τρία break points στο τρίτο παιχνίδι του τρίτου σετ. Αν είχε κεφαλαιοποιήσει έναν από αυτά, θα είχε πάρει 2-1, αλλά δεν το κατάφερε. Ο Τσιτσιπάς γρήγορα επωφελήθηκε από την κατάσταση, σπάζοντας 3-1 μπροστά, κρατώντας το δικό του σερβίς, σπάζοντας και πάλι και σφραγίζοντας τη νίκη.

Έχοντας κερδίσει στο Εστορίλ και στη Μασσαλία, ο Έλληνας παίκτης έχει ακόμα την ευκαιρία να κερδίσει τον τρίτο τίτλο της σεζόν.

Ο αγώνας αναμένεται να ξεκινήσει στις 10 το βράδυ.

Πηγή: madrid-open.com