Νέα

Ο Τσιτσιπάς στους «32» του Wimbledon

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να πάρει μια τεράστια πρόκριση στο Wimbledon εις βάρος του Jared Donaldson με 6-3, 6-2, 3-6, 4-6, 6-3 και να μπει για πρώτη φορά στην καριέρα του στους «32» ενός Grand Slam τουρνουά.
Ο Στέφανος απώλεσε ένα προβάδισμα με 2-0 σετ, έμεινε πίσω με break στο αποφασιστικό 5ο σετ, στο τέλος όμως πανηγύρισε μια σπουδαία πρόκριση για τον 3ο γύρο του Wimbledon.

Ο 19χρονος Έλληνας τενίστας, Νο. 31 στο ταμπλό και Νο. 35 στην παγκόσμια κατάταξη, τελείωσε το ματς με 18 άσους και φάνηκε να ελέγχει απολύτως τον ρυθμό στο πρώτο μισό του παιχνιδιού. Πλήρωσε όμως τις πολλές χαμένες ευκαιρίες του – αξιοποίησε μόνο 5 από τα 21 break points που είχε συνολικά – και μπήκε σε μεγάλες περιπέτειες.

Στον 3ο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Thomas Fabbiano, ο οποίος νίκησε τον Stan Wawrinka με 7-6 (7), 6-3, 7-6 (6). Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η 5η νίκη για τον Ιταλό στο τουρνουά, καθώς είχε ξεκινήσει την πορεία του από τα προκριματικά.