Νέα

Πρωτάρης Anderson!

Mετά από 3,5 ώρες μάχης, 3 tie-break και 4 σετ, ο Kevin Anderson κατάφερε να αποκλείσει τον Sam Querrey, τον τελευταίο Αμερικανό που συνέχιζε στο US Open, για να προκριθεί στον πρώτο του ημιτελικό σε Grand Slam διοργάνωση, μετά από 34 παρουσίες σε κυρίως ταμπλό!

Μετά από ένα πολύ συναρπαστικό ματς, o Kevin Anderson κέρδισε τον Sam Querrey με 7-6 (5), 6-7 (9), 6-3, 7-6 (7) και πήρε το εισιτήριο για την ημιτελικό της Παρασκευής του US Open όπου θα αντιμετωπίσει τον Pablo Carreno Busta, με στόχο την πρόκριση στον τελικό!

Στον αγώνας με τον Querrey, όπως αναμενόταν οι δύο αθλητές στηρίχθηκαν στο πολύ καλό σερβίς τους με αποτέλεσμα τα 3 από τα 4 σετ να οδηγηθούν στο tie break!

Στο 1ο σετ δεν υπήρχε ούτε ένα break point, με τον Anderson να επιστρέφει από το 2-5 στο tie-break και να το κατακτά με 7-5, κερδίζοντας τους 5 τελευταίους πόντους στο σετ!

Στο 6ο game του 2ου σετ ο Νοτιαφρικανός έκανε το πρώτο break στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-2, όμως ο Querrey κατάφερε να απαντήσει αμέσως και πήρε τα 3 επόμενα game, για να αλλάξει την κατάσταση και να πάρει ξανά το προβάδισμα, με 5-4. Και αυτό το σετ κρίθηκε στο tie-break, με τον Αμερικανό να ισοφαρίζει έπειτα από μεγάλη μάχη, αξιοποιώντας το 6ο του set point και σώζοντας ένα του Anderson, για να κάνει το 11-9!

Στο 3ο σετ, ένα break έδωσε στον Νοτιαφρικανό το προβάδισμα με 4-2  και λίγο μετά έφτασε στο 6-3, ενώ το 4ο σετ κρίθηκε για άλλη μια φορά στο tie break. Ο Anderson έχασε ένα match point, ο Querrey ένα set point και στο 2ο match point του Νοτιαφρικανού, ο Querrey έκανε λάθος με το forehand για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι, έπειτα από 3 ώρες και 25 λεπτά.