Στους 16 και οι δύο Έλληνες

Το δύο στα δύο έκαναν οι Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη καθώς αμφότεροι επικράτησαν στα χθεσινά παιχνίδια τους και πήραν την πρόκριση για τον επόμενο γύρο στα τουρνουά που συμμετέχουν.

Η πιο συγκλονιστική πρόκριση ήταν αυτή της Μαρίας, η οποία κέρδισε με μεγάλη ανατροπή τη Tereza Martincová, με σκορ 3-6, 7-6(5), 6-0. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια φάνηκε να υποτιμά την αντίπαλό της στην αρχή, χάνοντας το πρώτο σετ πολύ εύκολα. Στο δεύτερο σετ, η Τσέχα τενίστρια έχοντας ανεβασμένο ηθικό δυσκόλεψε πάρα πολύ τη Μαρία, η οποία πήρε το σετ οριακά στο tie break. Στο τρίτο σετ, η Μαρία ήταν καταιγιστική και δεν επέτρεψε στην αντίπαλό της να πάρει ούτε ένα game, φθάνοντας έτσι στην πολυπόθητη νίκη-πρόκριση.

Επόμενη αντίπαλος για την Μαρία, η Aryna Sabalenka. Οι δυο τους αναμετρήθηκαν πριν μία εβδομάδα στους 32 του Dubai Duty Free Tennis Championships με τη Λευκορωσίδα να αναδεικνύεται νικήτρια. Στο σημερινό αγώνα, που αναμένεται να ξεκινήσει γύρω στις 17:00 ώρα Ελλάδας, η Σάκκαρη ευελπιστεί σε διαφορετικό αποτέλεσμα.

Νωρίτερα το μεσημέρι, θα αγωνιστεί ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος στο χθεσινό αγώνα απέναντι Pablo Carreño Busta δυσκολεύτηκε μόνο για ένα σετ, παίρνοντας τελικά τη νίκη με σκορ 7-6(1), 6-1.

Για τη φάση των 16, ο Έλληνας τενίστας θα αντιμετωπίσει τον Καζάκο, Alexander Bublik.

Πηγή: tennis.com
Φωτογραφία Εξωφύλλου: AP Photos