Νέα

Τέλος στο όνειρο για τη Σάκκαρη!

Τελείωσε το όνειρο στην Αυστραλία για τη Μαρία Σάκκαρη παρά τις πολύ φιλότιμες προσπάθειές της στα προημιτελικά. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια αγωνίστηκε εναντίον της Τσέχας Petra Kvitova, ν.8 στην παγκόσμια κατάταξη και ηττήθηκε με 6-7(4) 6-3 6-2 στα σετ .

Η Μαρία ξεκίνησε πολύ καλά στο πρώτο σετ αλλά και στην αρχή του δεύτερου σετ και μάλιστα με προβάδισμα 2-0. Εκμεταλλεύθηκε πολύ καλά τη νωθρότητα της αντιπάλου της αλλά στη συνέχεια η Kvitova μείωσε πολύ γρήγορα τη διαφορά με συνεχόμενες νίκες σε 2-1. Στον δέκατο γύρο η Μαρία υπέστη break και το σκορ ισοφάρισε με 5-5. Στη συνέχεια προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση στα tie- breaks χωρίς επιτυχία όμως καθώς μειονεκτούσε στο σερβίς σε σχέση με την αντίπαλό της.

Η επί δυο φορές νικήτρια Grand Slam Kvitova τελικά συνέχισε την πορεία της προς τη νίκη και επικράτησε και στο τρίτο σετ με 3-0. Με τη νίκη της δε πέρασε στις οκτώ που θα οδηγηθούν στους τελικούς και μένει να κριθεί ποια θα είναι η αντίπαλός της στους ημιτελικούς από τον αγώνα της ν.1 Ashleigh Barty και ν.19 της Alison Riske.

Παρά την ήττα της ωστόσο η Σάκκαρη λίγο πριν τους ημιτελικούς διέγραψε μια σπουδαία πορεία στο Αυστραλιανό Όπεν καθώς κατάφερε να προκριθεί στις δεκαέξι καλύτερες για πρώτη φορά στην καριέρα της και ενδέχεται μάλιστα να ανέβει στις πρώτες είκοσι στην παγκόσμια κατάταξη.

maria chamilakiΤέλος στο όνειρο για τη Σάκκαρη!