Νέα

Τελικός με τους 2 κορυφαίους!!!

Οι δύο κορυφαίοι τενίστες αυτή τη στιγμή και ίσως όλων των εποχών θα αναμετρηθούν αύριο (11:30 ώρα Ελλάδας) στον μεγάλο τελικό του Shangai Rolex Masters.

O λόγος για τον Rafael Nadal, No 1 στην παγκόσμια κατάταξη και τον Roger Federer, No 2 αντιστοίχως οι οποίοι επικράτησαν επί των αντιπάλων τους στους 2 ημιτελικούς που διεξήχθησαν νωρίτερα σήμερα.

Στον πρώτο χρονικά ημιτελικό, ο Ισπανός τενίστας βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Κροάτη Marin Cilic, τον οποίο κέρδισε έπειτα από δυο πολύ κλειστά σετ 2-0,  7-5, 7-6 (3).

Με αυτή του νίκη ο Rafael Nadal έφθασε τις 16 συνεχόμενες νίκες και ταυτόχρονα τις 871 συνολικά ξεπερνώντας έτσι τον Andre Agassi στη σχετική λίστα. Ο Ισπανός τενίστας δείχνει πραγματικά ασταμάτητος και θα διεκδικήσει τον τρίτο του διαδοχικό τίτλο μετά το US Open και το China Open.

Στον τελικό θα συναντήσει τον «αιώνιο» αντίπαλο Roger Federer, ο οποίος στο δεύτερο ημιτελικό που διεξήχθη αργότερα επικράτησε του Juan Martin Del Potro με 2-1 σετ (3-6, 6-3, 6-3) ανατρέποντας μάλιστα το αρχικό 0-1. Ο Αργεντινός αποδείχθηκε τελικά πολύ σκληρό καρύδι και παρά τον τραυματισμό στο καρπό του από τον προημιτελικό, έπαιξε πολύ καλά και μάλιστα προηγήθηκε με 1-0 σετ. Στη συνέχεια όμως ο Ελβετός τενίστας ανέκτησε τα ηνία του αγώνα και αποδίδοντας εξαιρετικό τένις αρχικά ισοφάρισε και στη συνέχεια πήρε και το τρίτο σετ, μαζί με το εισιτήριο για το μεγάλο τελικό.

userEditorΤελικός με τους 2 κορυφαίους!!!