Νέα

Συνεχίζει το ταξίδι ο Rublev!

Συνεχίζει την μαγευτική πορεία του ο νεαρός Ρώσος στο φετινό US Open, καθώς κέρδισε και τον David Goffin, με το εμφατικό 7-5, 7-6 (5), 6-3, για να προκριθεί στον πρώτο του προημιτελικό σε Grand Slam διοργάνωση!

Έπειτα από τη μεγάλη νίκη επί του Dimitrov και την πρόκριση απέναντι στον Dzumhur, ο Rublev απέκλεισε και τον Βέλγο νο.14 της παγκόσμιας κατάταξης David Goffin, επιδεικνύοντας για ακόμη μια φορά μεγάλη συγκέντρωση και αποφασιστικότητα στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού.

Ο 19χρονος Andrey έκανε break στο καθοριστικό 12ο game του 1ου σετ, για να το κλείσει με winner στο υπέρ του 7-5. Στο 2ο σετ παρόλο που βρέθηκε πίσω με διπλό break στο 0-3, κατάφερε να επιστρέψει, κέρδισε 4 συνεχόμενα game, παίρνοντας προβάδισμα με 4-3! Ο Goffin παρέμεινε στο σετ, αλλά στο tie-break ο Rublev επικράτησε με 7-5.

Με το ψυχολογικό πλεονέκτημα των δύο νικηφόρων σετ, ο Rublev έκανε break με το ξεκίνημα του 3ου σετ και με ένα δεύτερο break στο σερβίς του Βέλγου έκλεισε το σετ με 6-3 επιστρέφοντας winner με το forehand του, στο πρώτο του match point, σε 2 ώρες και 5 λεπτά συνολικού αγώνα.

Ο νεαρός Ρώσος πρωταθλητής, θα βρεθεί τουλάχιστον στο Νο. 37 του κόσμου την επόμενη εβδομάδα, βελτιώνοντας το career high του κατά 12 θέσεις. Μπροστά του τώρα βρίσκει μια τεράστια πρόκληση καθώς θα αντιμετωπίσει το νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης Rafael Nadal, με στόχο την πρόκριση στα ημιτελικά του US Open!