Νέα

Στα ημιτελικά η Σάκκαρη !!!

Συνεχίζεται η ξέφρενη πορεία της Ελληνίδας τενίστριας στο Wuhan Open. Μετά την πρόκριση της επί της Elena Vesnina η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε να αποκλείσει και τη Γαλλίδα Alize Cornet με 7-6 (2), 7-5 και να προκριθεί έτσι στo σημαντικότερο ημιτελικό της καριέρας της μέχρι τώρα και να αγγίξει το Top 50 της παγκόσμιας κατάταξης.

Όπως είχε προβλέψει η Γαλλίδα αντίπαλος της στις δηλώσεις της πριν τον αγώνα ήταν ένα πολύ αμφίρροπο και κλειστό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Χαρακτηριστικό ήταν το 1ο σετ που κρίθηκε στο tie-break και διήρκεσε 77 λεπτά.

Στα ημιτελικά η Μαρία Σάκκαρη θα κληθεί να αντιμετωπίσει την 23χρονη Ισπανίδα Caroline Garcia, Νο. 20 στην παγκόσμια κατάταξη. Ο αγώνας διεξάγεται αύριο Παρασκευή στις 14:30 το μεσημέρι ώρα Ελλάδας (COSMOTE SPORT 6 HD και SuperTennis TV HD).