Νέα

Mubadala Tournament – Ημέρα 2η

Οι δύο πρώτοι στην παγκόσμια κατάταξη, Novak Djokovic και Rafael Nadal έκαναν την εμφάνιση τους σήμερα στα γήπεδα του Zayed Sports City στο Άμπου Ντάμπι για το Mubadala World Tennis Championship.

Στον πρώτο ημιτελικό του διεθνούς τουρνουά ο Nadal, στην επανεμφάνισή του έπειτα από πολύμηνη απουσία, αν και αρκετά ανταγωνιστικός δεν κατάφερε να επικρατήσει επί του Kevin Anderson. Ο Ισπανός τενίστας ξεκίνησε δυναμικά κερδίζοντας το πρώτο σετ με 6-4, αλλά στη συνέχεια έδειξε πως δεν έχει βρει ακόμα ρυθμό και ο Anderson γύρισε το παιχνίδι κερδίζοντας τα δύο επόμενα σετ με 6-3, 6-4.

Ο Anderson, θα υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρυσι, απέναντι στο Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης, Djokovic, ο οποίος κέρδισε σχετικά εύκολα στο δεύτερο ημιτελικό που ακολούθησε, τον Karen Khachanov με 6-4, 6-2. Ο πρωτοεμφανιζόμενος στο τουρνουά Ρώσος δε μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά το Σέρβο πρωταθλητή και μοιραία έχασε.

Στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της ημέρας ο Chung κέρδισε τον Thiem 6-2, 6-3 κατέκτησε την 5η θέση.

Πηγή: Mubadala World Tennis Championship
Φωτογραφίες: Mubadala World Tennis Championship
Φωτογραφία Εξωφύλλου: Mubadala World Tennis Championship