Νέα

Pliskova και Barty στον τελικό!!!

Η Karolína Plíšková ξεπέρασε σχετικά εύκολα το εμπόδιο της Simona Halep στον ημιτελικό που ολοκληρώθηκε τα ξημερώματα και θα συναντήσει στον μεγάλο τελικό του Miami Open την Ashleigh Barty η οποία είχε πάρει ήδη την πρόκριση επικρατώντας επί της Anett Kontaveit στον πρώτο ημιτελικό.

Ο αγώνας ανάμεσα στις δύο εκ των κορυφαίων τενιστριών Plíšková και Halep ήταν ντέρμπι ουσιαστικά μόνο στο πρώτο σετ, το οποίο η Plíšková κατέκτησε με 7-5. Στο δεύτερο σετ, η Halep δεν εμφανίστηκε ποτέ, μη μπορώντας να ανταγωνιστεί την εξαιρετική Plíšková, η οποία πήρε το δεύτερο σετ με σκορ 6-1 και μαζί την πρόκριση στον τελικό.

Η Τσέχα, Νο 7 στην παγκόσμια κατάταξη θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στον τελικό του Miami Open και θα προσπαθήσει να φθάσει στην κατάκτηση του 13ου WTA τίτλου της.

Η αντίπαλός της στον τελικό, Barty, Νο 11 στο κόσμο, παρομοίως θα βρεθεί για πρώτη φορά στον τελικό του συγκεκριμένου τουρνουά και θα προσπαθήσει να πάρει τον 4ο WTA τίτλο της.

Οι δυο τους έχουν αναμετρηθεί άλλες 4 φορές με το επιμέρους σκορ να είναι 2-2 αυτή τη στιγμή. Αναμένουμε λοιπόν με ανυπομονησία ποια θα πάρει προβάδισμα στις μεταξύ τους αναμετρήσεις και μαζί το πολυπόθητο τρόπαιο.