Νέα

Roland Garros, Ημέρα 4η

Γεμάτο ήταν και το πρόγραμμα της 4ης μέρας στο Roland Garros με τη συμμετοχή των Στέφανου Τσιτσιπά και Μαρίας Σάκκαρη να ξεχωρίζει από το ελληνικό ενδιαφέρον, των οποίων οι αγώνες δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμα.

Για 13η συνεχόμενη χρονιά, ο Novak Djokovic προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Roland Garros, ο οποίος ήταν πρωταθλητής στο Παρίσι το 2016. Πανηγύρισε την 61η νίκη του στο Roland Garros (61-12) ο Novak Djokovic, ο οποίος δεν είχε εύκολο μεσημέρι απέναντι σ’ έναν εξαιρετικό Jaume Munar, αλλά επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί.
Την Παρασκευή θα αντιμετωπίσει άλλον έναν Ισπανό, τον Roberto Bautista Agut, που είναι στο Νο. 13 του ταμπλό.

Από το σημερινή μέρα δεν έλειψαν και οι συγκινήσεις, με πρωταγωνιστή τον Julien Benneteau. Ο 36χρονος Γάλλος τενίστας επέστρεψε από σετ πίσω, κέρδισε σε έναν αγώνα 3 ωρών και 5 λεπτών τον Leonardo Mayer και δεν συγκράτησε τα δάκρυά του, όταν γνώρισε την αποθέωση από χιλιάδες συμπατριώτες του στις κερκίδες.
Ήταν η πρώτη νίκη του Benneteau στο Roland Garros από το 2013 και το έκανε απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο, σπεσιαλίστα στο χώμα και κατά 5 χρόνια νεότερό του. Και όχι μόνο αυτό, αφού έχανε με σετ και με break από τον Αργεντινό, Νο. 42 της παγκόσμιας κατάταξης.
Ο Benneteau, θα αντιμετωπίσει στον 2ο γύρο το Νο. 5 του ταμπλό, Juan Martin Del Potro.

Από μια πολύ δύσκολη δοκιμασία έπρεπε να περάσει ο Alexander Zverev στον 2ο γύρο του Roland Garros. Ο 21χρονος Γερμανός έμεινε δυο φορές πίσω με σετ, στο τέλος όμως βρήκε τη δύναμη να «γυρίσει» το ματς και να μείνει «ζωντανός» στο κυνήγι του πρώτου του προημιτελικού σε ένα Grand Slam.
Ο Zverev κυνηγάει την πρώτη του συμμετοχή σε έναν προημιτελικό Grand Slam διοργάνωσης, ενώ αν κερδίσει τον επόμενο αγώνα του, θα μπει μόλις για δεύτερη φορά στη «16άδα» ενός major. Στη συνέχεια θα αντιμετωπίσει τον Damir Dzumhur.

Τετάρτη 30/5: 2ος Γύρος Roland Garros, Άνδρες
Cecchinato beat Trungelliti 6-1, 7-6, 6-1
Carreño Busta beat Delbonis 7-6, 7-6, 3-6, 6-4
Džumhur beat Albot 6-3, 6-3, 5-7, 1-6, 7-5
Bautista Agut beat Giraldo 6-4, 7-5, 6-3
Djokovic beat Munar 7-6, 6-4, 6-4
Verdasco beat Andreozzi 6-3, 6-2, 6-2
Dimitrov beat Donaldson 6-7, 6-4, 4-6, 6-4, 10-8