Νέα

Wimbledon: Ημέρα 4η

Η ημέρα μας επιφύλασσε μια έκπληξη αφού για πρώτη φορά από το 2013, ο Marin Cilic δεν θα αγωνιστεί τη δεύτερη εβδομάδα του Wimbledon. Ένα από τα φαβορί για τον τίτλο και φιναλίστ πέρσι στο Λονδίνο, έχασε ένα προβάδισμα με 2-0 σετ και γνώρισε την ήττα-σοκ από τον Guido Pella με 3-6, 1-6, 6-4, 7-6 (3), 7-5 στον 2ο γύρο του τουρνουά!

O Cilic, Νο. 3 στο ταμπλό και φιναλίστ πέρσι στο βρετανικό Grand Slam, μετρούσε 4 διαδοχικές χρονιές στις οποίες έφτανε τουλάχιστον μέχρι τα προημιτελικά του Wimbledon. Τώρα όχι μόνο δεν θα είναι στην τελική 8άδα, αλλά δεν θα είναι ούτε στον 3ο γύρο της διοργάνωσης.
Μ’ αυτή τη νίκη, ο Pella μπήκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στον 3ο γύρο του Wimbledon, καθώς και γενικά σε μια Grand Slam διοργάνωση

Από την άλλη ο Rafael Nadal έκανε μια νέα καλή εμφάνιση στο Centre Court, για να ξεπεράσει χωρίς χαμένο σετ και το εμπόδιο του Mikhail Kukushkin και να εξασφαλίσει μια θέση για τους «32» καλύτερους του Wimbledon.
O Rafa δεν αντιμετώπισε μεγάλα προβλήματα απέναντι στον Kukushkin και πήρε τη νίκη με 6-4, 6-3, 6-4 σε 2 ώρες και 23 λεπτά, για να προκριθεί στον 3ο γύρο του Wimbledon.
Αυτή ήταν η 45η νίκη για τον 32χρονο Ισπανό στο All England Club, σε 55 αναμετρήσεις (45-10). Επιπλέον, έφτασε τις 239 νίκες σε Grand Slam διοργανώσεις, όπου έχει ρεκόρ 239-34.

Με μια πολύ άνετη επικράτηση επίσης επί του Horacio Zeballos, o Novak Djokovic εξασφάλισε την είσοδό του στη φάση των «32» του Wimbledon και έφτασε τις 60 νίκες στο βρετανικό Grand Slam.
O Novak Djokovic νίκησε τον Horacio Zeballos με 6-1, 6-2, 6-3 σε 91 λεπτά και εξασφάλισε την πρόκρισή του στον 3ο γύρο του Wimbledon.

Τέλος, ο Νικ Κύργιος κέρδισε τον Robin Haase με 6-3, 6-4, 7-5 σε 96 λεπτά και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Wimbledon για 4η φορά στην καριέρα του.

userEditorWimbledon: Ημέρα 4η