News

Australian Open: Tuesday 15/01

Tomorrow, Tuesday 15 / 01- during the second day of the Australian Open there will be a lot of interest.

The confrontations that will stand out are those that will be played by Novak Djokovic, Alexander Zverev, Serena Williams, Simona Halep and Thanasis Kokkinakis.

Tuesday’s program (15/01):

Rod Laver Arena (start of the race 02:00):
1) Destanee Aiava v. Madison Keys (17)
2) Tatjana Maria v. Serena Williams (16)
3) Alexander Zverev (4) v. Aljaz Bedene
4) Novak Djokovic (1) v. Mitchell Krueger (Q)
5) Naomi Osaka (4) v. Magda Linette

Margaret Court Arena (start of the race 02:00):
1) Kamil Majchrzak (Q) v. Kei Nishikori (8)
2) Tamara Zidansek v. Daria Gavrilova
3) Venus Williams v. Mihaela Buzarnescu (25)
4) Simona Halep (1) v. Kaia Kanepi
5) Benoit Paire v. Dominic Thiem (7)

Melbourne Arena (start of the race 02:00):
1) Karolina Muchova (Q) v. Karolina Pliskova (7)
2) Borna Coric (11) v. Steve Darcis
3) Laura Siegemund v. Victoria Azarenka
4) Samantha Stosur v. Dayana Yastremska
5) Nick Kyrgios v. Milos Raonic (16)

1573 Arena (start of the race 02:00):
1) Fabio Fognini (12) v. Jaume Munar
2) Eugenie Bouchard v. Shuai Peng
3) Pablo Andujar v. Denis Shapovalov (25)
4) Viktorija Golubic (Q) v. Elina Svitolina (6)

Court 3 (start of the race 02:00):
1) Johanna Konta v. Ajla Tomljanovic
2) Saisai Zheng v. Garbine Muguruza (18)
3) Taro Daniel v. Thanasi Kokkinakis (Q)
4) Stan Wawrinka v. Ernests Gulbis

Court 5 (start of the race 02:00):
1) Ilya Ivashka v. Malek Jaziri
2) Natalia Vikhlyantseva (Q) v. Varvara Lepchenko (Q)
3) Filip Krajinovic v. Marco Cecchinato (17)

Court 7 (start of the race 02:00):
1) Elise Mertens (12) v. Anna Karolina Schmiedlova
2) Alex Bolt v. Jack Sock
3) Camila Giorgi (27) v. Dalila Jakupovic
4) Jo-Wilfried Tsonga v. Martin Klizan

Court 8 (start of the race 02:00):
1) Qiang Wang (21) v. Fiona Ferro
2) Hyeon Chung (24) v. Bradley Klahn
3) Philipp Kohlschreiber (32) v. Zhe Li
4) Dominika Cibulkova (26) v. Shuai Zhang

Court 10 (start of the race 02:00):
1) Pauline Parmentier v. Anastasia Potapova
2) Luca Vanni (Q) v. Pablo Carreno Busta (23)
3) Jeremy Chardy v. Ugo Humbert

Court 12 (start of the race 02:00):
1) Zarina Diyas v. Aleksandra Krunic
2) Laslo Djere v. Evgeny Donskoy
3) Marcel Garnollers v. Marius Copil
4) Sofia Kenin v. Veronika Kudermetova (Q)

Court 13 (start of the race 02:00):
1) Albert Ramos-Vinolas v. Marton Fucsovics
2) Daria Kasatkina (10) v. Timea Bacsinszky
3) Stefanie Voegele v. Su-wei Hsieh (28)
4) Alexei Popyrin v. Mischa Zverev

Court 14 (start of the race 02:00):
1) Lloyd Harris (Q) v. Daniil Medvedev (15)
2) Bjorn Fratangelo (Q) v. Gilles Simon (29)
3) Carla Suarez Navarro (23) v. Clara Burel
4) Kristyna Pliskova v. Anna Blinkova

Court 15 (start of the race 02:00):
1) Nicolas Jarry v. Leonardo Mayer
2) Bianca Andreescu (Q) v. Whitney Osuigwe
3) Lin Zhu (Q) v. Margarita Gasparyan
4) Maximilian Marterer v. Gleb Sakharov (Q)

Court 19 (start of the race 02:00):
1) Ivo Karlovic v. Hubert Hurkacz
2) Madison Brengle v. Misaki Doi (Q)
3) Lucas Pouille (28) v. Mikhail Kukushkin
4) Iga Swiatek (Q) v. Ana Bogdan

Court 20 (start of the race 02:00):
1) Sam Querrey v. Pierre-Hugues Herbert
2) Mona Barthel v. Anastasija Sevastova (13)
3) David Goffin (21) v. Christian Garin
4) Viktoria Kuzmova v. Kateryna Kozlova

Court 22 (start of the race 02:00):
1) Jiri Vesely v. Ryan Harrison
2) Guido Pella v. Joao Sousa
3) Alize Cornet v. Lara Arruabarrena

Photo:Getty images

userEditorAustralian Open: Tuesday 15/01